Létkérdések

Edith Eva Eger: A DÖNTÉS

2020. január 25.
„Az idő nem gyógyítja be sebeinket. A gyógyulásunk azon múlik, mihez kezdünk az időnkkel. Akkor gyógyulhatunk meg, ha a felelősség mellett döntünk, ha a kockázatot választjuk – ha úgy döntünk, hogy eleresztjük a múltat vagy a gyászt.”
Edith Eva Eger: A DÖNTÉS

„Mindenkiben megvan a képesség arra, hogy gyűlöljön és szeressen; és hogy melyiket választjuk, az már csak döntés kérdése.” (Edith Eva Eger)
 

A magyar származású dr. Edith Eva Egert 1944-ben családjával együtt a nácik haláltáborába, Auschwitzba deportálták. Ma klinikai pszichológus a kaliforniai La Jollában, illetve a Kaliforniai Egyetem oktatója San Diegóban. Emellett az amerikai hadsereg és haditengerészet tanácsadójaként tűrőképességi tréningeket tart, és segíti a katonákat a poszttraumás stressz legyőzésében. „Abban szeretnék segíteni olvasóimnak, hogy felfedezzék, miként szökhetnek meg saját elméjük koncentrációs táborából, és válhatnak azzá az emberré, akinek lenniük kellene. Segíteni szeretnék abban, hogy átéljék, mit jelent megszabadulni a múltjuktól, a kudarcaiktól és a félelmeiktől, a dühüktől és a botlásaiktól, a megbánásaiktól és a feloldatlan fájdalmaiktól – hogy átélhessék azt a szabadságot, amelyben az életet teljes, gazdag, ünnepi mivoltában élvezhetik. Nem választhatunk fájdalom nélküli életet. De választhatjuk azt, hogy szabadok leszünk, megszökünk a múltunk elől, akármi történjék is, és megragadjuk a lehetségest” – írja könyve bevezetőjében Dr. Edith Eva Eger.
Könyvében többek közt drámai erővel eleveníti meg, hogy tizenhat éves volt, amikor a nácik megérkeztek magyarországi szülővárosába, Kassára, és családjával együtt Auschwitzba hurcolták. Szüleit a hírhedt náci orvos, Joseph Mengele küldte gázkamrába, aki később arra kérte Edithet, hogy táncolja el a Kék Duna-keringőt – jutalmul egy vekni kenyeret kapott. Edith a nővérével együtt túlélte a borzalmakat, és úgy döntött, megbocsát fogvatartóinak, és mindennap élvezi az életet. Évekkel a kiszabadulását követően egyetemre ment és pszichológusnak tanult, ma pedig többek között bántalmazott nőknek, poszttraumás
stresszel, függőséggel vagy gyásszal küszködőknek segít. A döntés c. műve egyszerre memoár és útmutató, melynek célja, hogy mindannyiunknak segítsen kiszabadulni saját elménk börtönéből. Dr. Eger műve reményt és lehetőséget ad mindazoknak, akik meg akarnak szabadulni a fájdalomtól és a szenvedéstől. Akár rossz házasság, mérgező család vagy gyűlölt munkahely börtönében sínylődnek, akár önmagukat korlátozó hiedelmek szögesdrótja tartja őket fogva a saját elméjükben, ez a könyv arra tanít, hogy a körülményektől függetlenül dönthetünk úgy, hogy az örömöt és a szabadságot választjuk. „Senki más nem tehet minket áldozattá, csakis mi magunk” – ez az egyik nagyon fontos üzenete A döntésnek. Hogy nem attól leszünk áldozatok, ami történik velünk, hanem attól, hogy úgy döntünk, belekapaszkodunk az áldozattá válásunkba: olyan szemlélet- és létezésmódot fejlesztünk ki magunkban, amely merev, váddal teli, pesszimista,
megragadt a múltban, engesztelhetetlen, megtorló, és nélkülözi az egészséges határokat vagy korlátokat. „Saját pályafutásom során hosszasan tanulmányoztam a társadalmi befolyásolás negatív formáinak pszichológiai alapjait – írja a könyv előszavában Philip Zimbardo pszichológus, a Stanford Egyetem professor emeritusa.  – Igyekeztem megérteni azokat a mechanizmusokat, amelyek  elérik, hogy alkalmazkodjunk, engedelmeskedjünk, és tétlenül várakozzunk olyan helyzetekben, ahol a béke és igazságosság elérését csak az szolgálja, ha egy másik utat választunk: a hősies viselkedést. Edie segített felfedeznem, hogy nemcsak azok a hősök, akik különleges tettet hajtanak végre vagy hirtelen felindulásból kockázatot vállalnak, hogy ezzel megmentsék magukat vagy másokat – jóllehet mindezeket Edie is megtette. A hősiesség sokkal inkább nevezhető egyfajta beállítottságnak vagy a személyes szokásaink és társadalmi viselkedésmódjaink felhalmozódásának. A hősiesség: létforma; és egy különleges módja annak, ahogy önmagunkra tekintünk. Ahhoz, hogy hősök legyünk, eredményesen kell fellépnünk az életünk kritikus pillanataiban: aktívan kell törekednünk arra, hogy szembenézzünk az igazságtalansággal, vagy hogy pozitív változást hozzunk a világba. A hős léthez hatalmas erkölcsi bátorság szükséges. És mindannyiunkban ott lakozik egy belső hős, arra várva, hogy színre léphessen. Valamen nyien „képzés alatt álló” hősök vagyunk. Hőstanfolyamunk az élet, a mindennapi körülményeink, amelyek arra ösztönöznek, hogy gyakoroljuk a hősök szokásait: tegyünk meg apró, hétköznapi kedvességeket, sugározzunk együttérzést, kezdve mindjárt a magunk iránti együttérzéssel: hozzuk ki a legjobbat magunkból és másokból; tartsuk fenn a szeretetet még a leginkább embert próbáló emberi kapcsola tainkban is; ünnepeljük és gyakoroljuk szellemünk szabadságát…
A döntés a hősiesség és a gyógyulás, a rugalmasság és az együttérzés, a méltóságteli túlélés, a szellemi erő és az erkölcsi bátorság különleges krónikája. Dr. Eger lelkesítő eseteiből és magával ragadó személyes történetéből mindannyian megtanulhatjuk, hogyan hozhatunk gyógyulást a saját életünkbe.”

 



Magazin

Megjelent 2023. december 10-én.

Ízelítő a tartalomból

Fizessen elő magazinunkra!

12 hónapra

6500 Ft

(postaköltséggel együtt)

Szeretnék előfizetni
Kiadványaink
A bölcsesség kezdete
Minőségi idő - Időben!
Soós Attila: Reménység a veszteségben
A szeretet himnusza
A belső szobában
Barátom, Jézus
Barangolások a szív országában
Előzd meg a hátfájást DVD